29 października 2015 Kasia Potasznik 4Comment

sea-240415_1280
W poprzednim tekście opisałam jak wygląda kwestia zaufania do siebie, tutaj możesz go przeczytać, a dziś stawiamy na działanie! Przedstawiam sześć sposobów, które pomogą Ci skutecznie budować zaufanie do siebie.

1. Szukaj sytuacji, w których ufasz sobie już teraz
W ciągu dnia bądź uważny na sytuacje, w których korzystasz już z zaufania do siebie, bo wymagają tego (robię to, zachowuję się tak, ponieważ ufam sobie).
To prawdopodobnie będą proste czynności, natomiast chodzi o to, że dasz sobie szansę zobaczyć, że z zaufania do siebie już korzystasz, ale być może nie nazywasz go w ten sposób. Masz już grunt :)

2. Poszerzaj swoją perspektywę
W sytuacjach, w których popełniasz błąd lub które traktujesz jako porażkę często bywa tak, że twoje pole widzenia jest ograniczone i być może automatycznie winisz siebie. Daj sobie czas. Niech opadną emocje i zastanów się dobrze nad przyczyną, która pomoże Ci zobaczyć sytuację w szerszej perspektywie, a w efekcie pomoże w zrozumieniu twojego zachowania.

3. Słuchaj siebie
Dbaj o to, żeby dostrzegać wysyłane przez siebie sygnały i wsłuchiwać się w swój wewnętrzny głos. Daj sobie więcej uwagi, szczególnie wtedy, kiedy wątpisz lub masz jakiś dylemat. Przyznaj, że bez komunikacji trudno o współpracę.

4. Ufaj temu, co czujesz, czego chcesz i rób to
Podejmując takie działanie lepiej się poznasz i wzmocnisz zaufanie do tego, co płynie z ciebie. Przykładowo, jeśli w jakieś sytuacji podejmiesz decyzję, która oparta jest w 100% o to, czego chcesz ty to dostarczysz sobie namacalnych dowodów w działaniu, że warto na siebie stawiać. A, i satysfakcja będzie do tego proporcjonalna :) Nie muszą to być od razu rzeczy radykalne, zacznij do czegoś małego :)

5.  Poczuj komfort działania w zgodzie ze sobą
Jeśli będziesz podejmować samodzielne decyzje to wkrótce przekonasz się, że ważniejsze od tego, czy coś zakończy się powodzeniem czy nie, jest to czy jest to z tobą spójne. Pozytywny efekt podjętego działania da ci satysfakcję, a efekt nie do końca zbieżny z twoim oczekiwaniem przy szczerej analizie poszerzy twoją samoświadomość :)

6.  Stwórz wspierający zaufanie nawyk myślowy
Pamiętasz, że każda rzecz, nad którą pracę chcesz rozpocząć zaczyna się od podjęcia takiej decyzji? Także na początku potrzebujesz to wrzucać w pole swojej świadomości. W praktyce chodzi o to, żebyś raz lub kilka razy w ciągu dnia pomyślał „ufam sobie”. Jeśli poczujesz opór to przyjrzyj się mu i zastanów nad jego źródłem. Z czasem automatycznie będziesz po prostu czuć, że zależy ci na swoim zaufaniu.

Także tak, z mojej strony tyle, teraz Twoja kolej! Trzymam kciuki za efekty!


Napisz proszę czy spodobały Ci się te sposoby i będziesz z nich skorzystać czy być może potrzebujesz czegoś innego – postaram się w kolejnym tekście tego typu odpowiedzieć na twoje potrzeby :)


Jeśli ten tekst Ci się spodobał daj temu wyraz i udostępnij go znajomym! :)


  • Zaufanie do siebie to podstawa podstaw. Ja dodałbym tu jeszcze pracę z dwoma pierwszymi czarami, wizualizacje wewnętrznego dziecka i modlitwę.

  • Zaufałem sobie dosyć późno, bo dopiero na studiach, ale od tamtej pory cały czas wierzę, że mogę wszystko. To daje naprawdę wielkiego kopa :)

  • dec&dec

    znam te zasady, chociaż trochę czasu musiało minąć, zanim je odkryłam :)

    • To dobrze, co odkryte samodzielnie pozostaje w nas najdłużej :)