22 czerwca 2015 Kasia Potasznik 0Comment

fog-79456_1280

Napisałam w jednym z tekstów, że postać mamy jest dowodem na to, że człowiek jest kimś więcej. A czy tata jest kimś więcej niż inny człowiek? Pytam oczywiście retorycznie. Jasne, że jest, tyle, że innego rodzaju. Tata ma swoją kategorię własnego jestestwa, którą tworzy samodzielnie i odpowiada za jej kształt. Myślę, że kobieta dzięki naturze w większym stopniu intuicyjnie wie co znaczy być mamą, a mężczyzna sam odkrywa co znaczy być tatą. Tworzy proces budowania relacji i odpowiada za jej kształt. Może wymaga od niego większej uwagi i poświęcenia, a może jest najfajniejszą życiową lekcją. Posłuchajcie bajki o tacie.

Tata wieczorami będzie czytał bajki organizując wielkie podróże w nieznane przestworza wyobraźni i rzeczywistości. Zamieni pokój w statek, indiański namiot, sam przebierze się za pirata dla najlepszej na świecie zabawy. Sprawi, że jego powrót z pracy będzie najlepszym momentem dnia, nie raz wyczekiwanym przy oknie. Będzie pomagał w budowaniu makiety, pisaniu wypracowań i nauce tabliczki mnożenia. Będzie zarażał setką szalonych pomysłów na minutę pokazując, że wszystko zaczyna się w głowie. Tata nauczy jak pływać, wchodzić na drzewo, jeździć na rowerze i rozwijać skrzydła. On powie, że jeden problem to nie problem, nie ma rzeczy niemożliwych i wszystkiego warto spróbować. Podzieli się tym, co w nim najlepsze i pokaże, że życia warto doświadczać i nie ma się czego bać. Na własny sposób będzie całym światem dla swojej córki i najważniejszym wzorem dla syna. Wyposaży ich w najlepszą lokatę na życie. Da poczucie bezpieczeństwa, bycia kimś ważnym i wyjątkowym. Nigdy nie zastąpi Mamy, ale Mama to nie jest to samo, co Tato.

Taka bajka to dla mnie przykład na cud rzeczywistości i potencjał możliwości, jakie stoją przed człowiekiem na świecie. Wspaniale jest mieć takie przykłady i dobrze jest je tworzyć. Uwielbiam tworzyć bajki, ale wolę w nich uczestniczyć, czego w tym przypadku miałam szczęście i przyjemność doświadczyć. Kto wie czy jedno z drugiego nie wynika. Dziękuję. Polecam i życzę takich każdemu :)