21 października 2014 Kasia Potasznik 0Comment
3457507731_959dd25110_k
MightyBoyBrian / Foter / CC BY-NC

Od Ciebie wszystko się zaczyna. Może już dawno w to nie wierzysz, ale cały świat kręci się wokół Ciebie. Co odważniejsi mówią nawet, że Ty ten świat stwarzasz i ja im wierzę.

Bezzasadny będzie przydługawy wstęp na ten temat, bo one z reguły są bezzasadne, poza tym o rzeczach oczywistych nie dyskutujemy.Przyjrzymy się dziś czemuś bardziej istotnemu, a mianowicie Twojemu stosunkowi do samego siebie. Jest on jeszcze ważniejszy niż to, że jesteś. Serio. Twój stosunek do siebie wpływa na to jak się czujesz, jak siebie oceniasz, a przede wszystkim na to kim sam dla siebie jesteś. Potencjał, który tkwi we wspieraniu siebie jest olbrzymi. Potrzebujesz tego, żeby w swoich oczach znajdować zrozumienie i wzmocnienie. To jest tak, jakbyś w środku miał dziecko i był jego rodzicem. Każdy rodzic jest dla swojego dziecka wyrozumiały i wie, że poprzez różnego rodzaju doświadczenia rozwija się. Wspaniale został ten świat zorganizowany, że zawsze można na kogoś liczyć. Zawsze, czyli wtedy, gdy ktoś odnosi sukcesy i porażki. Zawsze, czyli bez względu na to jakim się jest. Rodzic nie porównuje swojego dziecka z innymi, akceptuje je totalnie. Wyobrażasz sobie rodzica, który mówi do swojego dziecka: „Rety, jakie ty masz nogi” albo „Dobrze wyszło, ale można lepiej”? No nie, to raczej jest „we wszystkim co robisz stoję za Tobą murem, a jeśli coś ci nie wyszło to zastanówmy się dlaczego tak się stało i ruszajmy dalej”. Nigdy nie powie, że jesteś beznadziejny, bo dla niego zawsze jesteś kimś wielkim. Albo: „Chcesz coś zmienić? Opowiedz mi o tym i razem pomyślimy jak to najlepiej zrobić, możliwości jest mnóstwo, damy radę!”.

Widzisz więc i pewnie nie raz się przekonałeś, że to ważne móc na kogoś liczyć. Wierzę, że masz kogoś na kim możesz w każdej chwili polegać i warto o to dbać i pielęgnować, jak każdą relację, natomiast nikt nigdy nie będzie z Tobą przez cały życie, nikt Cię tak nie zrozumie tak jak sam siebie możesz rozumieć. W reszcie nikt nie zna Cię tak jak sam siebie znasz, a na pewno możesz poznać. Dlatego Twoim najważniejszym życiowym zadaniem jest to, żeby wspierać siebie we wszystkim co Cię dotyczy. Od tego zaczyna się każde Twoje działanie, każdy dzień. Przykład rodzica dobrze to obrazuje, ale nie jest wystarczający. Rodzic z dzieckiem nie jest tak bardzo połączony ani nie stanowi takiego duetu jakim Ty jesteś (albo możesz być) z samym sobą. Budzić się codziennie rano z kompanem każdej przygody. Pić wieczorną herbatę z prawdziwym przyjacielem. To co jest pewne w Twoim życiu na dwieście procent to fakt, że spędzisz ze sobą calutkie życie. Dlatego naprawdę świetną opcją jest spędzenie tego życia w doborowym towarzystwie. W następnym tekście spróbuję „Was” do siebie zbliżyć.

# Być może tworzysz ze sobą zgrany duet, a może już nad tym pracujesz – jeśli masz ochotę napisz dlaczego Twoim zdaniem jest to ważne i potrzebne :)