26 maja 2015 Kate 1Comment

kwiatNapisałam niedawno, że człowiek jest kimś więcej. Pisałam o tym, że Ty jesteś kimś więcej, aczkolwiek domyślam się, że w sobie najtrudniej to zobaczyć. Dlatego dziś pomyślałam, że napiszę o, być może najlepszym, dowodzie na to, że my, ludzie, jesteśmy kimś więcej. I napiszę o tym w kontekście dowodu namacalnego, z którym każdy człowiek bezpośrednio ma możliwość się zetknąć.

Mama. Słowo nie unosi jej osoby. Cztery litery to zdecydowanie za mało, żeby określić kim jest. Jeśli życie jest tajemnicą to macierzyństwo jest tajemnicą absolutną, w której życie ma swój początek. Nie wiem na czym, jeśli nie na tajemnicy, oprzeć jej wkład w inne życie, Twoje i moje. Gdybym tylko skupiła się na momencie narodzin, cudu nowego życia to w zasadzie mogłabym skończyć. A to przecież tylko początek, bo dopiero później wykazuje się połączeniem wielu cnót godnych najwyższego uznania. Ile należałoby posiąść fakultetów, żeby w innych, „normalnych” warunkach zostać mamą?  Jak to się dzieje, że mama w naturalnym sposób ma tyle walorów?
Miłość, cierpliwość, czułość, akceptacja, zrozumienie i troska, niewspółmierne z czymkolwiek.
Szósty zmysł objawiający się w opanowaniu kilku rzeczy na raz i przewidywaniu tego, co będzie.
Heroizm, który pozwala przejść przez gorsze chwile wymagające olbrzymiej siły.
Nieskończoność… bo mama jest zawsze, nawet, jeśli jej nie ma.
Nie wiem czy jest inna  tak asymetryczna relacja  i nie wiem czy jakikolwiek inny układ ujmuje, że człowiek dla drugiego jest tak ważny jak dziecko dla mamy.

Nie jestem mamą i nie znam bezpośrednio tej tajemnicy, ale jestem córką i wiem kim jestem dla mojej Mamy. Wiem ile dla mnie zrobiła i nie potrafię tego pojąć tak po prostu. Nigdy jednak nie wątpiłam, że jest człowiekiem w powszechnym tego słowa rozumieniu. Dlatego myślę, że każda mama jest dowodem na to, że człowiek jest kimś więcej. I na pewno każdy człowiek może kimś więcej być.

Korzystając z okazji, kłaniam się nisko wszystkim Mamom kierując do Was wyrazy szczerego uznania :)

Tekst o byciu kimś więcej, do którego nawiązałam przeczytasz tutaj!

A swoją refleksją podziel się w komentarzu :)

  • Monika

    Mama to chyba najbliższy człowiek na świecie. I miłość bezwarunkowa. To moje skojarzenia