26 marca 2017 Kate 1Comment

pexels-photo-281490

Dobrze jest wiedzieć, że decyzja o wejściu na ścieżkę rozwoju wewnętrznego wiąże się z kilkoma istotnymi decyzjami, o których na początku nie zawsze mamy pojęcie. Jeśli więc stoisz u progu takiej decyzji lub jesteś na początku swojej drogi – przeczytaj na co się decydujesz decydując się poznawać siebie.

1. Na wzięcie odpowiedzialności za swoje życie

Zapomnij o byciu ofiarą i postrzeganiu czynników zewnętrznych jako winnych twojej sytuacji. Jeśli chcesz się czegoś o sobie dowiedzieć, potrzebujesz uznać, że w dużej mierze wynika ona z twojego sposobu postrzegania, myślenia i działania.

Korzyści: zwiększasz swoją sprawczość, poczucie wpływu i możliwości zmiany, jeśli widzisz, że to twoje działania wpływają na sytuację.

2. Na prawdę

Przyjmowanie szczerych komunikatów i informacji ilekroć różni się od tego, co chcesz o sobie myśleć wiąże się z nieprzyjemnym odczuciem, od którego stronimy. Nie mniej jednak, na wygodnym lub niezweryfikowanym kłamstwie nie zbudujemy niczego.

Korzyści: opierasz się na stabilnych fundamentach; masz szerszą wiedzę, jeśli decydujesz się ją do siebie dopuścić (a innej decyzji podjąć nie możesz w przypadku rozwoju); twoje działania są adekwatne do rzeczywistego stanu rzeczy, nie tracisz czasu poszukując szczęścia na oślep.

3. Na proces

Rozwój wewnętrzny nie jest jak wzięcie tabletki na ból głowy, po której ten zniknie. To jest proces trwający prawdopodobnie do końca życia i trudno szukać w nim rozwiązań dających natychmiastowe efekty. Maleńkie, owszem będą, jeśli będziesz wyczulony na ich symptomy, natomiast radykalne zmiany to nie ten obszar.

Korzyści: kształtujesz cenne cnoty: wytrwałość, cierpliwość, pokorę; daje możliwość dopasowania jego formy do twoich potrzeb, które z czasem poznajesz coraz bardziej; daje ci komfort wprowadzania zmian w optymalnym tempie.

4. Na zwątpienie

Ponieważ nie jest wiedzą powszechną istota ludzkiej psychiki ci, którzy zaczynają ją poznawać i na tej podstawie podejmować inne niż dotąd działania, narażeni są na niezrozumienie. Nie wiem czy większe własne czy otoczenia. Może być więc sporym wyzwaniem przekonać innych lub siebie do czegoś, w czym zaczynamy dopiero nabywać świadomość.

Korzyści: kształtuje umiejętność analizowania nowych informacji i opierania się na swoim doświadczeniu (w kategorii: służy, nie służy, w jakim aspekcie i stopniu); pomaga w wyjściu z utrwalonego schematu; wzmacnia otwartość na nowe doświadczenia i wyciągania z nich wniosków.

5. Na samodzielność

Ponieważ na nikim w 100% w takim procesie nie można się oprzeć, trzeba nauczyć się opierać na sobie. Nikogo w podróż wewnętrzną nie możemy zabrać, nikt nie był w takim miejscu, w jakim jesteśmy i nikt nie przeżył tego, co my. Dlatego warto wiedzieć, że podróż wewnętrzna jest w przeważającej większości podróżą samotną (nie mylić z osamotnieniem).

Korzyści: wzmacnia indywidualność myślenia, działania, decydowania; uczy opierania się na sobie; wpływa siłą rzeczy na poznanie siebie.

6. Na rozczarowanie

Kilkoma elementami: brakiem szybkich efektów, niespełnieniem oczekiwań względem tego jak poznawanie siebie wygląda, nieodpowiednio dopasowanymi celami, nie takimi wyobrażeniami itd.

Korzyści: wzmacnia pokorę, umiejętność szerszego postrzegania i uczenia się w działaniu.

Powyższy tekst powstał z potrzeby zrównoważenia powszechnych „ohów” i „ahów”nad rozwojem wewnętrznym i pokazania, że trudności są w niego wpisane. Pomyślałam jednak, że nie jest moją intencją zniechęcanie do niego, więc pokazałam również korzyści. I przyznaję, że kształt tekstu jest teraz podobny do kształtu rozwoju: rzeczy trudne pod rękę z tymi wzmacniającymi.

W efekcie przecież rozwój wewnętrzny umożliwia rozkoszowanie się życiem pozbawionym wielu ograniczeń. I choćby nie wiem jak tytanicznego wysiłku wymagał, zwraca się z nawiązką.

Pssst.! Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz wsparcia na ścieżce swojego rozwoju możesz do mnie śmiało pisać.

A z jaką jeszcze decyzją, Twoim zdaniem, wiąże się decyzja o rozwoju wewnętrznym? Podziel się proszę, ciekawa jestem twojego punktu widzenia :)

Jeśli ten tekst Ci się spodobał – proszę cię o udostępnienie – pomożesz mi dotrzeć z jego treścią do niezaglądających tutaj odbiorców. Z góry ciepło dziękuję!

Bądźmy w kontakcie!

Dołącz do newslettera
Zajrzyj na Facebooka
Obserwuj Instagram

Powiązane teksty:

100 korzyści rozwoju wewnętrznego
Odkrywasz siebie? Przyjmij wyrazy mojego uznania

  • Oj tak, wszystko się zgadza, taki słodko-gorzki proces…