27 sierpnia 2015 Kasia Potasznik 12Comment

people-690547_1280

Mam dziś dla Ciebie zestaw przydatnych sposobów, które możesz wykorzystać, aby pozbyć się ciągłego porównywania z innymi.

Krok 1. UŚWIADOM TO SOBIE
Standardowa podstawa, nie możesz z czymś pracować, jeśli nie wiesz kiedy i w jaki sposób to się uaktywnia. Kolejne kroki będą uniwersalne, ale ten w największym stopniu pozwoli Ci poznać swój mechanizm. Kiedy złapiesz się na porównaniu z kimś, rzuć wszystko i zajmij się tym. Pomyśl skąd się to bierze, jak działa, dlaczego w ogóle tak jest? Kolejnym Twoim własnym krokiem może być dostosowanie działań do jego charakterystyki.

Krok 2. PRZEKONAJ SIĘ, ŻE WARTO
Nie da się z czymś pracować, jeśli ciągle będziesz wierzyć, że jest Ci to potrzebne, normalne albo nie dasz sobie z tym rady. Jeśli czujesz, że nie jesteś przekonany, że chcesz coś zmienić, zajmij się najpierw tym poziomem. Czego się obawiasz wobec tej zmiany?

Krok 3. SPÓJRZ NA SIEBIE
W przypadku porównywania się kluczowym jest poświęcanie uwagi temu, co na zewnątrz. Ilekroć złapiesz się na tym, zwróć uwagę na sobie w potrójnej dawce. Na przykład w odpowiedzi na myśl „On/ona lepiej wygląda” pomyśl o trzech fajnych rzeczach, które masz Ty, najlepiej zupełnie z innej kategorii, żeby tego nie porównywać tylko skupić uwagę na sobie. Ty jesteś Ty :)

Krok 4. CIESZ SIĘ! :)
Pomyśl, w jaki sposób możesz się cieszyć tym, że ktoś w Twoim otoczeniu osiągnął sukces lub jest szczęśliwy. Przecież szczęście i powodzenie innych to wielkie źródło naszej potencjalnej radości, z której możesz skorzystać. Będzie milej i Tobie i tej osobie, bo prawdopodobnie wówczas szczerze jej pogratulujesz i pozwolisz na to, żeby mogła to z Tobą dzielić. Cudowna rzecz! :)

Krok 5. JESTEŚ WARTOŚCIĄ
Kiedy oceniasz, że ktoś ma lepiej niż Ty pojawia się to nieprzyjemne poczucie dlatego, że też tak byś chciał. A moim zdaniem wcale nie. Spróbuj wyobrazić sobie życie w roli jakiegokolwiek innego człowieka pozbywając się wszystkiego, co masz Ty. Wróciłbyś do swojego życia szybciej niż się tego spodziewasz. Twoja sytuacja Ci odpowiada, bo jest Twoja. Twoje życie jest dobre, Ty jesteś w porządku. Nie dowartościowuj się innymi. W ogóle się nie dowartościowuj, bo masz jej pełen komplet. Jesteś super Człowiekiem – doceń, dostrzeż, uwierz w to, poczuj i rób swoje! 


Zostaw w komentarzu po sobie ślad i napisz coś pozytywnego do innych :)


Wyślij ten tekst innym super Ludziom! :)


Poznajmy się bliżej – dołącz do newslettera! :)

 • Popieram Twoje zdanie. Myślę, że za bardzo porównujemy siebie i to co mamy do innych i w sumie nie doceniamy tego co mamy. A tak naprawdę, te osoby które podziwiamy tez maja swoje słabości i problemy. Zawsze powtarzam, że sukces i piękno, to stan umysłu:).

 • Porównywanie się z innymi to złe przyzwyczajenie. Niestety jesteśmy tego nauczeni. Ale trzeba zrozumieć, że każdy jest inny i każdy jest na swój sposób. Nie musimy byś taki jak inni, bo to niemożliwe. Nie musimy mieć tak jak inni, bo to niezdrowe :)

 • Kiedyś miałyśmy taką fazę na porównywanie się z innymi, ale szybko nam przeszło. Bo przecież my też jesteśmy wyjątkowe, robimy fantastyczną robotę i nie potrzebna nam wiedza, że pani Krysi wychodzi do lepiej albo gorzej :)

 • Słowo klucz – poczucie własnej wartości … wtedy potrzeba porównywania się z kimkolwiek znika:)

 • Pięć kroków do spokoju i zdrowia. Autonomia i samoocena.

 • Dostrzec to, jak bardzo jest się wartościowym, pomimo wszystkich porażek, wad i niepowodzeniem to moim zdaniem klucz do szczęśliwego, spełnionego życia :)

 • To coś dla mnie zwłaszcza ostatni punkt dziękuję i pozdrawiam ;)

 • Oczami Humanistki

  Nie ma nic gorszego od porównywania się z innymi… Bardzo mądry, pouczający post. Wszystkie wskazówki na pewno zapamiętam. Ostatnie zdanie absolutnie mistrzowskie ;)
  Pozdrawiam serdecznie