1 czerwca 2015 Kasia Potasznik 4Comment

kasia2

Jeśli w dniu dziecka uwaga skupia się na dzieciach to swoją i Twoją uwagę też dziś na nim skupię. Dziecko w swej naturze jest autentyczne i szczere. Robi, co czuje, a to, co czuje wyraża całym sobą. Dziecko funkcjonuje według prostego myślenia, bo rzeczy w gruncie rzeczy właśnie takie są. I ma rację myśląc, że dorośli są skomplikowani.
Dziecko jest w każdym, ale nie każdy się do tego przyznaje i nie każdy pozwala sobie na bycie dzieckiem. Autentyzm i idąca za nim szczerość jest chlubą każdego dziecka. Co z tego, że starsi są mądrzejsi, więcej potrafią skoro tak wiele udają? Wchodzą w konwenanse, których nie rozumieją, robią rzeczy, których nie chcą, mówią to, co inni chcą usłyszeć. Dorośli są niewolnikami i gdyby tylko się do tego przyznali mogliby uchronić obecne dzieci przed podobnym uwięzieniem i dać sobie prawo do wolności.  Zazdroszczę dzieciom tego, że są sobie w swojej naturalnej postaci i nie mają z tym problemu. W ogóle nie zastanawiają się jakie są i czy komukolwiek to odpowiada. Po prostu są i to po prostu jest okej. A ja im tego zazdroszczę i czuję ile jeszcze lekcji przede mną do odrobienia. Nie pojmuję tego paradoksu, że dzieci mające taką wartość odchodzą od niej pod wpływem otoczenia po to, żeby później zastanawiać się jak żyć próbując wrócić do korzeni.

Jeśli dziś okazjonalnie wracamy do korzeni, za którymi wszyscy tęsknimy to ja proponuję, żeby przy nich pozostać. Zróbmy tak, żeby tegoroczny dzień był pierwszym dniem tego dziecka, do którego będziesz wracać i któremu dasz się wykazać. Będziesz uwalniać swoją spontaniczność, naturalność i wolność swojego bycia. Będziesz robić to, co Ty uważasz za słuszne i będziesz miał do siebie zaufanie. Będziesz czerpać radość z każdej chwili. Teraz masz przewagę nad sobą w dzieciństwie, bo możesz uwolnić swoją dziecięcość i połączyć ją z doświadczeniem i umiejętnościami, które w międzyczasie nabyłeś. Możesz być dzieckiem i dorosłym stanowiąc doskonały duet. Możesz być dzieckiem, kiedy chcesz i możesz być szczęśliwy.
a

  • Pjonteczka! Napisałam dziś post dokładnie na ten sam temat (ty pacz, myślałam, że będe oryginalna), inspirując się cytatem: „Kreatywny dorosły to dziecko, które przetrwało”.

  • Ola

    Marzę o tym by być jeszcze kiedyś „po prostu być” ;)