13 czerwca 2016 Kate 0Comment

9 zasad

W uzupełnieniu poprzedniego tekstu dziś przedstawiam Ci 9 konkretnych wskazówek na to, jak się skutecznie rozwijać wykorzystując dostępne na rynku treści.

1. Pamiętaj, że każdy rezultat jest Twoją zasługą.

Swoim rozwojem kierujesz Ty i każde świetne szkolenie albo zetknięcie z „kimś wow” to Twoja zasługa i wybór.  Nawet, jeśli ubiorą się w niespotykany zbieg okoliczności.

2. Ty odpowiadasz za sposób odbioru rozwojowych treści.

To, co w Tobie zostaje spośród treści, z którymi się spotykasz jest Twoją pracą. Zapewniam Cię, że nie każdy odbiera te same treści w identyczny sposób. Do niektórych osób choćby przez megafon i stanie na rękach próbować dotrzeć z czymś ważnym, nie da się. Efekt rozwojowy jest zawsze po Twojej stronie.

3. Słuchaj siebie.

Jesteś najlepszym twórcą, coachem i trenerem swojego rozwoju, więc przyjmij odpowiednie proporcje w słuchaniu innych i samego siebie. Weryfikuj czy ma to dla Ciebie sens.

4. Sprawdzaj teorię w praktyce.

Twój jeden dzień jest wystarczającą książką i szkoleniem razem wziętymi, z których możesz korzystać od razu. Zejdź więc z rozwijania się „tam” do własnego „tu”.

5. Staraj się zachować dystans wobec osobowości osób zajmujących się rozwojem. Nawet, jeśli są bardzo fajni to są tylko ich cechy i nie pozwól, aby sprawiły, że też chciałbyś taki być, bo to krótka droga do kompleksów, która raczej nie pomoże w zbliżeniu się do samego siebie.

6. Sam o siebie zadbaj

Jeśli ktoś mówi, że jesteś ważny i chce Ci pomóc to myślę, że w większości przypadków mówi tak, dlatego, że jest to uniwersalne podejście do drugiego człowieka. Nie bierz tego zbytnio do siebie. Jest to prawdą, ale włóż więcej energii w przyjęcie tego jako swojej prawdy niż w chęć  przypodobania się „efektami rozwojowymi” komuś, kto Ci imponuje. Bardzo prawdopodobne, że w oczach takiej osoby będziesz tak samo ważny, kiedy nic nie osiągniesz. Staraj się o zmianę zawsze dla siebie.

7. Nie spiesz się

Odkrywanie siebie wymaga czasu, a Ty przygotowania do spotkania ze sobą na różnych jego etapach. Nasza psychika i zdolności przystosowawcze do zmiany są mądre i nie dadzą sobie narzucić szybkiego tempa. I bardzo dobrze, bo gdybyśmy w tym rozwojowym pędzie mieli możliwość pozmieniania swojego całego życia od razu, to od razu wszyscy byśmy zwariowali.

8. Pozbądź się wrażenia, że w rozwoju osobistym istnieje chaos informacyjny i ogrom treści, których nie jesteś w stanie ogarnąć.

Jak się być może zorientowałeś przed Tobą jest tylko jedna ścieżka rozwoju – Twoja własna. Twojej własnej ścieżce rozwoju nie są potrzebni wszyscy specjaliści, wszystkie ścieżki rozwoju osobistego i wszystkie dostępne na rynku książki. Potrzebne są Ci odpowiednie dla Ciebie i masz wystarczająco dużo czasu, żeby się z nimi zapoznać. Jeśli będziesz zorientowany na siebie, trafisz na te, które dla Ciebie są najlepsze i wystarczające.

9. Wszystko już masz, kwestią czasu jest to odkryć.

Wśród ludzi występuje takie zjawisko, które psychologia nazywa „projekcją”. Skorzystamy z tego słowa wyobrażając sobie projektor, którym jesteś Ty. Jesteś takim projektorem, który rzutuje na otoczenie obrazy w nim zapisane. Miewa ten mechanizm swoje cienie, ale teraz skorzystajmy z blasków. Jeśli na zewnątrz dostrzegasz obrazy będące w Tobie to spójrz na „mądrzejszych” w sposób, który doda Ci wartości we własnych oczach. Myślę, że mądrość u innych dostrzega zawsze Twoja mądrość.


Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj także:

* Zdaj się na siebie, czyli jak trzymać ster swojego rozwoju, by nie poddać się innym.
* Jaki jest najlepszy sposób na rozwój


Jaką zasadę warto jeszcze Twoim zdaniem dodać? Podziel się w komentarzu! :)


Jeśli ten tekst Ci się podoba, daj temu wyraz  i udostępnij. Będę niezmiernie wdzięczna :)